Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
Edit this entry  
08
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
Edit this entry  
08
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Police

Police

1985
×
Edit this entry  
15
Happiness

Happiness

1998
×
Edit this entry  
20
Emma.

Emma.

2020
×
Edit this entry  
12
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
Edit this entry  
06
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
Edit this entry  
18
The United States of America

The United States of America

1975
×
Edit this entry  
16
The Intruder

The Intruder

2019
×
Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Edit this entry  
30
Leningrad Cowboys Meet Moses

Leningrad Cowboys Meet Moses

1994
×
Edit this entry  
27
Harry Dean Stanton: Partly Fiction

Harry Dean Stanton: Partly Fiction

2012
×
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
24
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
13
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Day for Night

Day for Night

1973
×
Edit this entry  
31
Notre musique

Notre musique

2004
×
Edit this entry  
28
Manoel’s Destinies

Manoel’s Destinies

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
15
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
Edit this entry  
26
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Edit this entry  
25
Homeland: Iraq Year Zero

Homeland: Iraq Year Zero

2015
×
Edit this entry  
19
Beirut, Oh Beirut

Beirut, Oh Beirut

1975
×
Edit this entry  
14
Greatest Events of World War II in Colour

Greatest Events of World War II in Colour

2019
×
Edit this entry  
04
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
Edit this entry  
22
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
Henri-Georges Clouzot's Inferno

Henri-Georges Clouzot's Inferno

2009
×
Edit this entry  
09
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
30
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
Edit this entry  
25
November

November

2017
×
Edit this entry  
23
Playing

Playing

2007
×
Edit this entry  
22
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
Edit this entry  
07
In Bruges

In Bruges

2008
×
Edit this entry  
02
Crime Wave

Crime Wave

1985
×
Edit this entry  
17
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gummo

Gummo

1997
×
Edit this entry  
01
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Level Five

Level Five

1997
×
Edit this entry  
20
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
Edit this entry  
16
Damage

Damage

1992
×
Read the review Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry  
07
Mandy

Mandy

2018
×
Edit this entry  
06
Dreams of the City

Dreams of the City

1984
×
Read the review Edit this entry  
02
The Club

The Club

2015
×
Edit this entry  
01
Zama

Zama

2017
×
Edit this entry  
20
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry