Highest rated films

  • Cruella

    ★★★★★

  • Framing Britney Spears

    ★★★★★

  • In The Heights

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★½

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★★

  • The Mauritanian

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Marie Antoinette

    ★★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★★

  • The Hours

    ★★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★★★

  • Cats & Dogs

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 147 Films watched
  • 24.5 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

The Assistant

Jan 1

Most Watched

Promising Young Woman

twice

Last Film

Shiva Baby

Jun 16

Genres, countries & languages

Drama
83 films
Comedy
48 films
Thriller
28 films
Romance
21 films
Action
17 films
Crime
17 films
Documentary
14 films
Horror
14 films
Adventure
14 films
Fantasy
13 films
USA
132 films
UK
17 films
Canada
10 films
France
8 films
Germany
5 films
Japan
5 films
China
3 films
Netherlands
3 films
Sweden
2 films
English
140 films
French
13 films
German
8 films
Spanish
7 films
Italian
7 films
Chinese
6 films
Japanese
5 films
Vietnamese
3 films
Korean
3 films
Russian
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 51

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mockingjack’s most liked review

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

★★★★

Not as flushed out as the other conjuring entries (perhaps because of the absence of James Wan) but still a delight to see. Farmiga and Wilson still command these roles and bring gravitas to their story. The scares are pretty good, albeit not as terrifying as before. 
Perhaps we are…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Unholy
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

How to Be
Average weighted rating:

2.5

Films Mockingjack watched in 2021

  • Shiva Baby
  • Chaos Walking
  • Hot Summer Nights
  • The Hitman's Bodyguard
  • District 9
  • In The Heights
  • Baby Mama
  • Dead Pigs
  • Leprechaun
  • My Neighbor Totoro
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Matthias & Maxime
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • The Conjuring 2
  • The Pelican Brief
  • Alpha
  • The Conjuring
  • A Clockwork Orange
  • The Place Beyond the Pines
  • A Quiet Place Part II
  • Cruella
  • House of Wax
  • A Quiet Place
  • Friends with Money
  • Monsoon
  • An Education
  • Those Who Wish Me Dead
  • Promising Young Woman
  • One Hundred and One Dalmatians
  • House at the End of the Street
  • Burlesque
  • Cleopatra
  • Spiral: From the Book of Saw
  • The Hours
  • Late Night
  • Mainstream
  • Young Adult
  • My Favorite Martian
  • The Amazing Spider-Man
  • Rear Window
  • Mortal Kombat
  • Godzilla vs. Kong
  • The Hate U Give
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Kong: Skull Island
  • Mudbound
  • Godzilla
  • Marie Antoinette
  • Cats & Dogs
  • Easy A
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Hail Satan?
  • Looney Tunes: Back in Action
  • My Octopus Teacher
  • Mean Girls
  • Hillbilly Elegy
  • The Unholy
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Social Network
  • The United States vs. Billie Holiday
  • Kramer vs. Kramer
  • Pieces of a Woman
  • If Anything Happens I Love You
  • Another Round
  • A Secret Love
  • Seberg
  • Henry Gamble's Birthday Party
  • Radioactive
  • Mank
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Dick Johnson Is Dead
  • Collective
  • Time
  • Inglourious Basterds
  • The Mole Agent
  • Straight Up
  • Greyhound
  • Velvet Buzzsaw
  • Emma.
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Soul
  • The Father
  • Identity Thief
  • Miss Juneteenth
  • Portrait of a Lady on Fire
  • French Exit
  • Cherry
  • Raya and the Last Dragon
  • The Forty-Year-Old Version
  • Crossroads
  • Beach Rats
  • Out
  • Minari
  • The Silence of the Lambs
  • The Mauritanian
  • This Is Paris
  • Milk
  • Trainwreck
  • Palm Springs
  • Cirque du Freak: The Vampire's Assistant
  • And Then We Danced
  • Money Monster
  • Big Time Adolescence
  • Battle of the Sexes
  • I Care a Lot
  • Nomadland
  • RBG
  • How to Be
  • House Arrest
  • Paranormal Activity
  • Spree
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Judas and the Black Messiah
  • Luce
  • 17 Again
  • Prisoners
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Framing Britney Spears
  • Nine to Five
  • Supernova
  • Noah
  • The Heat
  • Ben Is Back
  • Lucy
  • Wonder Woman 1984
  • Yentl
  • Kiki's Delivery Service
  • Ingrid Goes West
  • The Croods: A New Age
  • Class Action Park
  • Se7en
  • Selma
  • Home for the Holidays
  • Gloria Bell
  • Pi
  • Chicago
  • Call Me by Your Name
  • Pete Davidson: Alive from New York
  • American Murder: The Family Next Door
  • Let Them All Talk
  • Boy Erased
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Black Bear
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • Boys State
  • The Assistant

World map

Highly rated films Mockingjack is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Joji
  • CODA
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more