Highest rated films

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Long Toast

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Love and Monsters

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • Juno

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • American Hustle

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★★

  • Legally Blonde

    ★★★★★

  • Hocus Pocus

    ★★★★★

  • First Cow

    ★★★★★

  • ParaNorman

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★★

  • Trick 'r Treat

    ★★★★★

  • Monster

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 217 Films watched
  • 18.1 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

Bombshell

Jan 3

Last Film

First Cow

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
95 films
Comedy
82 films
Thriller
64 films
Horror
59 films
Crime
39 films
Action
37 films
Adventure
34 films
Fantasy
33 films
Sci Fi
31 films
Family
25 films
USA
199 films
UK
27 films
Canada
18 films
France
9 films
Japan
5 films
China
5 films
Australia
5 films
Belgium
3 films
Spain
3 films
Ireland
3 films
English
215 films
French
24 films
Spanish
16 films
German
10 films
Italian
9 films
Japanese
6 films
Russian
4 films
Arabic
4 films
Czech
3 films
Latin
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 5

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mockingjack’s most liked review

Contact

★★★★½

Perhaps the most perfect “alien” movie I’ve ever seen. It dives straight into the psyche around aliens in our culture and how they conflict with religious views. It doesn’t shine away from the truth of the conflict; yet it also doesn’t rely heavily on campiness. It’s complexity is something to marvel at. Anchored by the always perfect Jodie Foster, this film isn’t one to miss.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Shelby: The Dog Who Saved Christmas
Average weighted rating:

2.5

Films Mockingjack watched in 2020

  • First Cow
  • Wolfwalkers
  • Swallow
  • News of the World
  • Relic
  • Circus of Books
  • Kajillionaire
  • Krampus
  • Prancer
  • The Family Stone
  • The Christmas House
  • Long Toast
  • Love and Monsters
  • While You Were Sleeping
  • The Glorias
  • Shelby: The Dog Who Saved Christmas
  • Happiest Season
  • One Night in Miami...
  • The Wolf of Wall Street
  • Home Alone
  • Thelma & Louise
  • The Prom
  • The 40 Year Old Virgin
  • Black Christmas
  • Rise of the Guardians
  • Possessor
  • Christmas with the Kranks
  • The Bling Ring
  • Contact
  • The Fog
  • Julie & Julia
  • The Beaver
  • The Rental
  • About Time
  • Ava
  • Let Him Go
  • Jennifer's Body
  • Fantastic Mr. Fox
  • Unhinged
  • Freaky
  • The Boys in the Band
  • The Beguiled
  • A Rainy Day in New York
  • Come Play
  • Spontaneous
  • The Love Witch
  • Airplane!
  • Halloween
  • Trick 'r Treat
  • Scary Godmother: Halloween Spooktakular
  • ParaNorman
  • Mad Monster Party?
  • Alone
  • Boo! A Madea Halloween
  • Sinister
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Blair Witch
  • I Know What You Did Last Summer
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Death Becomes Her
  • Hocus Pocus
  • Casper Meets Wendy
  • Candyman
  • The Cabin in the Woods
  • The Blair Witch Project
  • On the Rocks
  • Christine
  • Vampires
  • The Final Girls
  • The Tax Collector
  • The Broken Hearts Gallery
  • Lady Bird
  • The Lost Boys
  • Tragedy Girls
  • Spotlight
  • Nightcrawler
  • Lost in Translation
  • Heathers
  • Jurassic World
  • Kingsman: The Golden Circle
  • The Gentlemen
  • Juno
  • Madea's Witness Protection
  • Destroyer
  • A Private War
  • Natural Born Killers
  • A Wrinkle in Time
  • The New Mutants
  • True History of the Kelly Gang
  • Bad Education
  • Tenet
  • Monster
  • Zodiac
  • The Virgin Suicides
  • Rogue
  • Irresistible
  • The Rocketeer
  • Sonic the Hedgehog
  • Gretel & Hansel
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Somewhere
  • Pulp Fiction
  • At Eternity's Gate
  • The Witch
  • Raw
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Magic Mike
  • American Hustle
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • Ricki and the Flash
  • The Voices
  • The Fountain
  • Waiting for the Barbarians
  • Dark Skies
  • How to Build a Girl
  • The High Note
  • Swiss Army Man
  • Requiem for a Dream
  • Prom Night
  • My Bloody Valentine
  • Clueless
  • Clue
  • Just Mercy
  • Uncut Gems
  • Legally Blonde
  • 1917
  • Poms
  • Richard Jewell
  • Trolls
  • Eddie the Eagle
  • Jumanji
  • Ready Player One
  • Scoob!
  • 22 Jump Street
  • Snowpiercer
  • Mildred Pierce
  • 21 Jump Street
  • Repo! The Genetic Opera
  • Addams Family Values
  • Red Eye
  • Saving Private Ryan
  • A League of Their Own
  • Forrest Gump
  • Clemency
  • Venom
  • Baywatch
  • Small Soldiers
  • Dumbo
  • mid90s
  • Fighting with My Family
  • Miss Congeniality
  • The Grudge
  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse
  • Now You See Me
  • 9
  • Never Rarely Sometimes Always
  • The Hunt
  • True Lies
  • Good Time
  • The Nightingale
  • Fried Green Tomatoes
  • Detention
  • Inception
  • Life of the Party
  • Tigers Are Not Afraid
  • Colossal
  • The Thing
  • Christopher Robin
  • The Color Purple
  • A Fish Called Wanda
  • Sausage Party
  • FEUD
  • Insidious
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Victoria & Abdul
  • The 'Burbs
  • The Revenant
  • Warm Bodies
  • Winter's Bone
  • Spider-Man: Far from Home
  • Glass
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Men in Black: International
  • Ma
  • What Happened to Monday
  • The Mountain Between Us
  • Zero Dark Thirty
  • Stay Tuned
  • American Assassin
  • Jigsaw
  • The Departed
  • Erin Brockovich
  • The Farewell
  • Shazam!
  • Miss Sloane
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • Joy
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Onward
  • The Call of the Wild

See all 217

World map

Highly rated films Mockingjack is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Quo vadis, Aida?
  • Mangrove
  • My First Summer

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more