Highest rated 2019 films

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 16 Films watched
  • 1.3 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

The Addams Family

Oct 12

Last Film

Little Women

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
11 films
Comedy
8 films
Fantasy
4 films
Action
4 films
History
3 films
Animation
3 films
Family
3 films
Adventure
3 films
Horror
3 films
Thriller
2 films
USA
15 films
UK
3 films
Canada
2 films
China
1 film
Czechia
1 film
English
16 films
French
2 films
Italian
2 films
German
1 film
Japanese
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 2

Watchlist

Stars

Crew & studios

Mockingjack’s most liked review

Judy

★★★½

Renee Zellwegger gives an Oscar worthy turn as Judy Garland. The film takes an interesting POV focusing on Garland bear the end of her life, at a low in her career, and doesn’t spend too much time focusing on her upbringing in Hollywood. Definitely an Oscar contender.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Little Women
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Addams Family
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Harriet
Average weighted rating:

3.1

Films Mockingjack watched in 2019

  • Little Women
  • Spies in Disguise
  • Honey Boy
  • Jojo Rabbit
  • Ford v Ferrari
  • Knives Out
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Frozen II
  • Charlie's Angels
  • Last Christmas
  • Doctor Sleep
  • Harriet
  • The Lighthouse
  • Zombieland: Double Tap
  • Judy
  • The Addams Family

World map

Highly rated films Mockingjack is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau
  • The Last Black Man in San Francisco

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more