Mockingjack has written 45 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Paris Is Burning

    Paris Is Burning

    ★★★★★

    Such a beautiful insight to the previous life of the LGBTQ+ and black communities. It’s joyful and heart shattering at the same time. You can feel the passion and love radiate off screen. Definitely one of the best documentaries of all time.

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★★★★

    Honestly the best ending to a franchise. I love these movies with all my heart and they truly gave me everything I needed to feel complete at the end. These performers and this story will forever have my heart.

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★★★

    I have no qualms with this installment, and despite popular opinion, think it’s a necessary installment. This is some very well done storytelling about political narratives. Also, on top of Jennifer Lawrence’s amazing performance, Josh Hutcherson gives an amazing performance, one of the best of the franchise. Julianne Moore, Mahershala Ali and Natalie Dormer are all welcome additions. 
    Love it.

  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★★

    Literally one of the best films of all time. Everything is perfection from the cast, the visuals, the script. Again, another favorite of all time.

  • The Hunger Games

    The Hunger Games

    ★★★★★

    This is my favorite movie ever and I don’t need to justify it. This movie saved my life ❤️

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★★★

    Oh my gosh!
    Everything about this film is stunning. Hands down one of the best stage to screen adaptations I’ve ever seen. Anthony Ramos is amazing, one of the best musical lead performances I’ve seen. The whole cast is perfection, with Olga Merediz as a huge standout. It’s colors and visuals are breathtaking, it’s music is hypnotic, and the story is perfect. 
    I cried the whole second half. See it in a theater, it’s a beautiful film about community!

  • Cruella

    Cruella

    ★★★★★

    I LOVED THIS MOVIE! 

    I’m honestly stunned how much I adored this film. Emma Stone is perfection in this role! The fashion is GOBSMACKING! It’s a campy good time that just floored me. 
    The new story is fun and twisty. It’s bold and darker than what Disney reboots have done and it dares to be original! All of the performances are superb, and Emma Thompson is the perfect villain. 
    I’m fully aware of some of the complaints behind the film,…

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★★

    Still a masterpiece

  • One Hundred and One Dalmatians

    One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★★

    One of the all time great animated films. This one is truly a delight from beginning to end. The art style and animation make me feel cozy, the music is stylistically  genius and of course the story is fun and heart warming. Not to mention the iconic villain it gave us with Cruella De Vil. All around, probably my favorite Disney film.

  • The Hours

    The Hours

    ★★★★★

    I’m embarrassed it took me this long to catch up to this film. This is far and away one of the best showcase for performances I’ve ever seen. Meryl Streep, Julianne Moore, Nicole Kidman are demonstrating some of the best acting done in the 21st century, and perhaps of all time. This story, while dark and bleak at times, is one of the most interesting and intriguing plots I’ve seen. The direction is sharp and well executed, the score is…

  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★★★

    It would be trivial of me to say Hitchcock is the master of suspense, even though he is. While Rear Window doesn’t incite shivers the way, Psycho does, it also doesn’t need to. It’s thrilling, takes excellent use of its runtime and its cast, and delivers one of the most perfect dramatic final acts. It’s simply a perfect film.

  • Marie Antoinette

    Marie Antoinette

    ★★★★★

    I really just adore everything Sofia Coppola makes. What’s extraordinary about this film is the clear vision of color and atmosphere she hits such a famous character with. She successfully portrays her as a sympathetic victim of circumstance, partially thanks to the brilliant talent of Kirsten Dunst and the rest of the fabulous cast. She also explores the concepts of gossip and mischaracterization both within the palace and out, a fascinating concept to see in the modern day. Coppola has carved herself a lane in cinema history that is all her own. Ripe with fresh color, music, and stillness, Marie Antoinette is another Coppola masterpiece.