Mockingjack has written 15 reviews for films rated ★★ .

  • House of Wax

    House of Wax

    ★★

    It’s an interesting premise, and I was never board. Sadly it just doesn’t live up to the premise and relies more on gore than scares. It has dumb character decisions for no reason, and the performances are all over the map. Wouldn’t mind a remake with a better director and script.

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★

    As someone that hasn’t played the game mortal kombat, I was really lost because the script rushed its world building so much. There were parts that made no sense to me, and unfortunately the actors performances couldn’t redeem this. The direction seems poor quality because a lot of the film isn’t coherent. I also felt the ending was so anti climatic and as rushed as possible. Motivations were lost, character archs were cut short, and there was weird editing in…

  • Looney Tunes: Back in Action

    Looney Tunes: Back in Action

    ★★

    My boyfriend made me watch this... aside from a nice nostalgic look at the looney tunes characters I loved growing up, there’s not much here other than a dull script and bleh acting.

  • The Unholy

    The Unholy

    ★★

    PG-13 horror films are difficult to pull off, and The Unholy is hindered by its rating. Honestly the ingredients are all there, but the end result is half baked. There are so many avenues this film could’ve gone but instead it comes up short on all of them. But to be honest, I had a great time watching it. It was such a great feeling to see a cheesy horror film in theaters once again.

  • Alone

    Alone

    ★★

    It’s well acted and has a different approach to the zombie apocalypse scenario we’ve seen a dozen times in films. But sadly it’s structure is choppy and the ending feels empty. It feels one more the entire way through and doesn’t seem to be interested in building much more tension.

  • Halloween: The Curse of Michael Myers

    Halloween: The Curse of Michael Myers

    ★★

    An interesting route to take the franchise, sadly the script can’t keep up. Not flushing out any ideas, numerous plot holes and choppy transitions, easily the weakest in the franchise. Still a fun movie despite its flaws.

  • Casper Meets Wendy

    Casper Meets Wendy

    ★★

    Oh wow. As someone that had never seen a Casper movie, this was a trip. I love witches but man this movie is rough. The plot is choppy and rushed at best, the direction is lacking, the animation is subpar... it’s enjoyable around Halloween sure, but overall it can’t stand on its own merit.

  • The High Note

    The High Note

    ★★

    This film can’t decide if it wants to say something serious about ageism in the music industry, be a workplace comedy with a tough boss, or a run of the mill rom com. The screenplay has a lot of areas that need tightening and flushed out and some of the characters need their archs rewritten. The twist at the end of the film is rushed as well. Tracee Ellis Ross and Dakota Johnson both give it their all and they manage to bring some scenes to life. But alas, these two immensely talented performers can’t save the film from a muddled plot.

  • Scoob!

    Scoob!

    ★★

    As a big scooby doo fan I wanted to like this, but ultimately it just disappoints. What works is the voice cast does great with what they have and there’s a few chuckle worthy one liners. But They’ve gotten rid of the mystery element that made this kids show unique, relegated half the main characters to very minor roles, and crammed way too many characters from the production company to have any of them leave lasting impressions. 
    The concept of…

  • Glass

    Glass

    ★★

    Is M Night Shyamalan a genius who occasionally has some big misses? Yes. Did he miss hard here? Also yes. Did this movie question if he was a genius? Yes. 
    BOY were there big mistakes. This whole movie was a letdown. The only redeeming quality is the cast doing their best to save it. This could’ve been great, but instead it’s just disappointing. Also, WHAT WAS THAT CAMERA WORK SHYAMALAN?????

  • Men in Black: International

    Men in Black: International

    ★★

    Hemsworth and Thompson are fantastic together. They have great chemistry and nail their comedy timing. The problem is simply this film didn’t need to be made, and its script doesn’t give a reason. The plot is a bit recycled and forgettable. However, it’s a large improvement over MIB3

  • What Happened to Monday

    What Happened to Monday

    ★★

    It feels like this could’ve been great. But a few plot holes are glaring, underdeveloped plot and not properly using the talents of Ms. Glenn Close lead this movie to be disappointing.