• The Secret Life of Pets

    The Secret Life of Pets

    ★★★½

    A simple tale, but definitely a love letter to pets and their owners. It’s a bond only avid animal lovers will understand, and this is a movie specifically for those people. It’s such an enjoyable watch and it’s fun for all ages. It’s not groundbreaking, but that’s okay. It makes one smile and laugh too. It almost made me tear up thinking about all the pets I’ve loved.

  • You're Next

    You're Next

    ★★★½

    The film is a lot of slasher, good fun. It’s got some decent comedic bits to it as well. 
    Ultimately I think it falls a bit short. It seems like it expects its twist to be a big shock, when it isn’t necessarily. Some of the kills are interesting, but some are bland. It also refuses to develop any characters besides the amazing lead actress. The villain motivation has been seen before, and we don’t get a satisfying answer as to why this happens. 
    It’s a fun movie and a decent slasher, but it could’ve been a bit more.

  • Metropolis

    Metropolis

    ★★★

    This definitely falls in the category of a movie that is revered for its achievements, but isn’t very enjoyable. The premise of course has been used in so many mediums, and has been done a lot better. My biggest qualm with the movie is it feels like it takes way too long to do everything. It almost feels sluggish in pace.

  • October Sky

    October Sky

    ★★★½

    Thank god we got Jake Gyllenhaal in this movie. He really keeps everything moving and gives such a charismatic performance. Laura Dern is also a nice standout.
    The story is inspiring, but the execution is very safe and cheesy at times. It follows this same story structure to a T. That being said, it’s a nice story that is for the whole family.

  • Zola

    Zola

    ★★★★

    There isn’t a movie like this. It’s immersive energy is both terrifying and exhilarating. The performances are off the charts good, and the screenplay is fast paced and fun. The color palette is really gorgeous. Everything about the film is really entertaining in the exact way a story like this should be.

  • The Birdcage

    The Birdcage

    ★★★★½

    God I miss Robin Williams… 

    This film is such a delight. This is how straight actors play queer in films and it’s not offensive. The performances are superb, especially Williams, Dianne Weist and Nathan Lane. The sets are to die for, the chemistry is off the charts and the humor actually makes me belly laugh. 
    My one tiny complaint is the ending feels a bit rushed and the motivation of the son character is a bit muddled. I would’ve also liked the Senator to have a bit more consequence. But this film is just a slice of heaven anyway.

  • The Prize Winner of Defiance, Ohio

    The Prize Winner of Defiance, Ohio

    ★★★★

    Julianne Moore is truly a national treasure and one of the finest actresses working today. She’s Oscar worthy as per usual.
    The film is sweet as can be. It feels like a love letter to moms across the nation who weren’t heard because of the time they lived in. There’s a lot of small lines and details in the script that are very deep and well crafted. Woody Harrelson does a good job of straddling the line between horrible dad…

  • Cast Away

    Cast Away

    ★★★★

    Tom Hanks really never misses. He goes all in here as he always does, and if it were a lesser actor, this movie would be awful. Instead, it’s a thrilling tale of survival and love that transcends experience and creates a dynamic world of emotion. The visuals still are terrifying and stark. 
    My one small complaint is the runtime. I can’t help but imagine that this film really needs its huge runtime. At any rate, it’s a great watch and Hanks truly is the best of his class.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★½

    I really believe this film is a modern classic. The contemporary take on the wealthy couldn’t come at a better time. Samara Weaving should be the next big thing in Hollywood. The story is fun and campy, while being a serious horror flick. I love this film so much

  • The Sparks Brothers

    The Sparks Brothers

    ★★★★

    As someone who hadn’t heard of Sparks before this film, I have to say I’m a fan now. This documentary is so well done, everything from the flow to the narration, to the bold storytelling choices. It’s everything a documentary should be. It tells its subject story without being facts only. It’s stylish and fun. 
    My one complaint is we don’t get to know it’s subject beyond their career. They felt fictional for awhile, just because they hadn’t moved beyond…

  • Blue Steel

    Blue Steel

    ★★★★½

    Jamie Lee Curtis once again prices shes one of the finest actresses of her generation. She’s tense, tough and letter perfect. She hits all the right notes and is able to expand her character well beyond the script dialogue. 
    The direction by Kathryn Bigelow is what great thrillers are made of. She’s able to make such a gripping environment that feels as gritty as it looks. She doesn’t waste time and uses the genre very effectively.
    There aren’t many thrillers like this one anymore and I think that’s sad. This one is pretty grand and with Jamie Lee Curtis you just can’t go wrong.

  • Journey to the Center of the Earth

    Journey to the Center of the Earth

    ★★★

    The film has some decent action sequences and Josh Hutcherson is quite an impressive young performer, but the film lags in logic and screenplay. It also has a bad tendency to create spectacle based for 3D audiences that don’t hold up. It rushes interesting sequences to get to the next one and can’t decide if it’s kid friendly or straight up adventure movie. I think if it had gone the ladder route, it could’ve been a great adventure flic in the same vein as Indiana Jones. 
    It’s not inherently bad, it has some great sequences. It could’ve been really great though.