Mockingjack has written 171 reviews for films during 2021.

  • Old

    Old

    ★★★½

    Honestly one of the mid tier Shyamalan, but a lot of fun. The horror feels more earned than simple jump scares and the actual events are chilling. The performances are spotty. But Alex Wolff and Thomason Mackenzie are great. 
    Honestly I think I recognize that the film has a lot of flaws, but I can’t deny I had so much fun watching it I can’t give it a lower score.

  • Pleasantville

    Pleasantville

    ★★★

    This film feels so timely and relevant, but not always in the best way. It definitely is very on the nose and there’s unnecessary scenes that stop the momentum. It also complexity abandons Reese Witherspoon as a character, and leaves so much unanswered and not in an artistic way. There’s so much “air” in scenes, going on and on with no momentum. Also, it’s highly predictable.

  • Personal Shopper

    Personal Shopper

    ★★★★

    I love a film that is impossible to categorize. It’s half parts psychological drama, half supernatural horror. It’s all tied together with a great performance from Kristen Stewart, who couldn’t be better. The film has its moments of pure terror and mystery, but so much about grief is layered on top. It’s a stunning and marvelous story to feast on.

  • Pig

    Pig

    ★★★★½

    Not at all what I expected and I mean that in the best way possible. I love how macabre and somber the film is, while still conveying so much humanity and compassion. Nicholas Cage hasn’t been this level good in awhile. Alex Wolff is a very rewarding side character as well. The beautiful cinematography and color schemes are stunning, and the direction is magnificent. I only wish this film didn’t use the shakey camera technique so much, it didn’t feel necessary at all. And yet, I don’t feel it detracted from the quality of the film. Truly, a stunning display of talent and humanity.

  • Election

    Election

    ★★★★½

    Hands down one of the best high school movies of all time. Reese Witherspoon is truly a force of nature here. The excellent timing behind the direction and the symbolism are just divine. Matthew Broderick is a great foil to Witherspoon as well. 
    Truly I’m in shock I hadn’t seen this film before. It’s phenomenal.

  • The Forever Purge

    The Forever Purge

    ★★★

    I can appreciate the messages behind the forever purge, and the commentary on modern America (even if it is rather on the nose) 
    What I do miss out on, is the actual horror element to the film. It has a few scares but ultimately turns into an action movie. The camera work is rather sloppy and the editing is bad. I wish this legacy of films could’ve ended on a bit higher note, but I still enjoy these films no matter.

  • American Ultra

    American Ultra

    ★★★½

    A great cast and interesting premise sadly can’t lift up this struggling film. Stewart, Eisenberg and Britton are all great in their roles, each delivering adrenaline fueled comedic performances. The film around them however, can’t decide to be a stoner comedy or an action thriller. Instead, the two elements fight rather than compliment. It’s a fun film with a fascinating premise, that could’ve been a huge cult classic given the right script and director.

  • Escape Room

    Escape Room

    ★★★½

    I think this film is a lot of fun. The sequences are energetic, the cast is great and the set pieces are phenomenal. It doesn’t rely too much on gore, and the puzzles seem just realistic enough. It is a tad predictable but in the end it’s a nice little horror watch.

  • Get Smart

    Get Smart

    ★★★½

    It’s a savvy film with a lot of decent action and humor. Anne Hathaway absolutely steals this, but Carrell is a decent leading man. What hasn’t aged well is some of the humor abut women and body shaming. If those were absent it would be a lot more fun and enjoyable. Compared to Melissa McCarthy’s Spy, this doesn’t hold up as well. 
    It is enjoyable still. Just not quite the knockout it could’ve been.

  • Sudden Fear

    Sudden Fear

    ★★★★

    Joan Crawford truly was one of the best ever. She’s insanely great here, showing so much depth and fear in a very nuanced performance. The script is very tight and the thriller aspect is chilling. It’s got some really great moments of terror in it and moments that make you hold your breath. It’s pace is fast and full of energy, the supporting cast is great, there’s a lot to love here. My one complaint is some of the villain characters could’ve been developed a bit more. Otherwise, a fantastic noir thriller.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★★

    Black widow had always been my favorite avenger. I’m so glad she finally got her day to save the world on the big screen. The story delves richly into her past and it’s very satisfying. ScarJo is sensational, and Florence Pugh is a megastar. My only small complaint is I wish they used their two main villains more effectively, a continuous problem marvel has had. Overall though, I’d say it’s top tier marvel for sure.

  • The Secret Life of Pets

    The Secret Life of Pets

    ★★★½

    A simple tale, but definitely a love letter to pets and their owners. It’s a bond only avid animal lovers will understand, and this is a movie specifically for those people. It’s such an enjoyable watch and it’s fun for all ages. It’s not groundbreaking, but that’s okay. It makes one smile and laugh too. It almost made me tear up thinking about all the pets I’ve loved.