• The Hitman's Bodyguard

    The Hitman's Bodyguard

    ★★★

    Very mixed bag here. The biggest draw is of course the charisma and humor behind its two leads. Both Reynolds and Jackson are funny enough to salvage the script, but the real standout is Selma Hayek. She has a very minimal role, but she’s great and easily my favorite part. 
    The negatives are first of all, shoddy visual effects. Twice I could tell when they used a green screen. Also the performance of Gary Oldman is terrible, he acts as…

  • District 9

    District 9

    ★★★½

    Sci fi has never been my cup of time always, but I liked the different take this one had. The found footage style makes this alien movie standout from the crowd, and it’s great visual effects and performances aide it a lot. I do feel it’s messages don’t always get home, and at times it’s themes are lost. The graphic nature behind much of it is on horror movie level and adds a little more to it. Overall, it’s an enjoyable film that’s different but would’ve benefitted from flushing out it’s premise a bit more.

  • In The Heights

    In The Heights

    ★★★★★

    Oh my gosh!
    Everything about this film is stunning. Hands down one of the best stage to screen adaptations I’ve ever seen. Anthony Ramos is amazing, one of the best musical lead performances I’ve seen. The whole cast is perfection, with Olga Merediz as a huge standout. It’s colors and visuals are breathtaking, it’s music is hypnotic, and the story is perfect. 
    I cried the whole second half. See it in a theater, it’s a beautiful film about community!

  • Baby Mama

    Baby Mama

    ★★★

    Its a cute movie with charming performances from Amy Poehler and Tina Fey. The comedy is very safe and predictable, the story isn’t anything new and the runtime could be shorter. But it’s enough to put a smile on anyone.

  • Dead Pigs

    Dead Pigs

    ★★★★

    Cathy Yan is definitely one of the best directors to emerge recently. Seeing her skill on display both here and with”Birds of Prey” shows how she can expertly entwine multiple story lines. She really knows how to showcase her characters as well. 
    A lot about this film is really well crafted from the screenplay, to the lighting, the score and the set design. Honestly my only real complaint is that the American storyline isn’t necessary, and wastes Zazie Beets. 
    Still, this film is really interesting and brilliantly directed. I had a great time watching it!

  • Leprechaun

    Leprechaun

    What did I just watch

  • My Neighbor Totoro

    My Neighbor Totoro

    ★★★★½

    What I love about Tortoro is it’s simplicity. It’s a delightful showcase of animation, with a gorgeous score. It’s childlike wonder is so soothing, and the attention to detail in animation is stunning. It’s just a superb film that is so melodic and peaceful.

  • The Amazing Spider-Man 2

    The Amazing Spider-Man 2

    ★★★½

    Truthfully, I think people are much too hard on this film. Could it have been better? Yes. But are we still getting some great Spider-Man work? Also yes. Garfield is by far the most impressive Spider-Man in my opinion. His knack for comedic timing is superior, not to mention he can bring tears to the eyes with his performance. He’s the most in line with the Spider-Man I think of, he’s in line with Ryan Reynolds as Deadpool. 
    The film is over crowded with characters and too many subplots. But I still feel it warrants another shot, and should’ve gotten a third movie.

  • Matthias & Maxime

    Matthias & Maxime

    ★★★½

    I think Xavier Dolan is a solid director, as well as lead performer. His eye for both character and setting are really delightful, and his command of sexuality is really admirable. The whole ensemble is really on point, and the chemistry is off the charts. What I was slightly missing, was a satisfying arch. It felt like a lot to dive into to not get a more concrete ending. While I do feel the sexuality struggle is accurate, the characters…

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★★

    Not as flushed out as the other conjuring entries (perhaps because of the absence of James Wan) but still a delight to see. Farmiga and Wilson still command these roles and bring gravitas to their story. The scares are pretty good, albeit not as terrifying as before. 
    Perhaps we are being to hard on this closing film to a brilliant horror trilogy. They’ve given us so much, and they still delivered a very good time.

  • The Conjuring 2

    The Conjuring 2

    ★★★★½

    As sold of a sequel as horror sequels can be. It further explores the main two characters, give more chills and thrills, and ups the scares multiple times. Best of all this film gets the twists down Pat. Patrick Wilson and Vera Farminga are great in These roles. There’s maybe a bit of CGI with the crooked man that feels out of place, but otherwise this sequel is great.

  • The Pelican Brief

    The Pelican Brief

    ★★★½

    The pelican brief has some genuine great thriller moments. A few things that scare, a few things that have you at the edge of your seat. Not to mention, great performances from both Julia Roberts and Denzel Washington. 
    What doesn’t always work is the way the story is presented. It’s very wordy and at times I struggled to follow everything. It’s a classic “show dont tell” scenario. The film would’ve also benefitted from a bit of trimming. It has at…