Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
Edit this entry  
10
Bobby Fischer Against the World

Bobby Fischer Against the World

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dennis

Dennis

2007
×
Edit this entry  
03
North Sea Texas

North Sea Texas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
My Life in Pink

My Life in Pink

1997
×
★★
Edit this entry  
23
Birth

Birth

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Abdu Mouta

Abdu Mouta

2012
×
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Edit this entry  
15
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
★★½
Edit this entry  
12
The Last Farm

The Last Farm

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Heartstone

Heartstone

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1995
×
★★★½
Edit this entry  
25
Whale Valley

Whale Valley

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Dig

The Dig

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★½
Edit this entry  
19
Nobody

Nobody

2012
×
½
Edit this entry  
18
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★½
Edit this entry  
18
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★
Edit this entry  
16
Lost Kubrick: The Unfinished Films of Stanley Kubrick

Lost Kubrick: The Unfinished Films of Stanley Kubrick

2007
×
Edit this entry  
11
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Eliminators

Eliminators

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★
Edit this entry  
07
Universal Soldier: Regeneration

Universal Soldier: Regeneration

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Universal Soldier: The Return

Universal Soldier: The Return

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
Edit this entry  
01
Jungleland

Jungleland

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
One Week

One Week

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengement

Avengement

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
6 Bullets

6 Bullets

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Papillon

Papillon

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Assassination Games

Assassination Games

2011
×
★★½
Edit this entry  
06
Replicant

Replicant

2001
×
★★
Edit this entry  
04
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Homefront

Homefront

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★½
Edit this entry  
30
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inferno

Inferno

1999
×
Edit this entry