mlpv86 has logged 54 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Run All Night

Run All Night

2015
×
Edit this entry  
30
F9

F9

2021
×
Edit this entry  
30
Worlds

Worlds

2021
×
Edit this entry  
30
Flying Swords Of Dragon Gate

Flying Swords Of Dragon Gate

2011
×
Edit this entry  
30
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
26
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chitchor

Chitchor

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Sairat

Sairat

2016
×
Edit this entry  
24
Fandry

Fandry

2013
×
Edit this entry  
24
Joyful Mystery

Joyful Mystery

2021
×
Edit this entry  
23
Sarpatta Parambarai

Sarpatta Parambarai

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
Read prior review Edit this entry  
21
Water and Power

Water and Power

1989
×
Edit this entry  
21
Samskara

Samskara

1970
×
Edit this entry  
20
Forget Me Not

Forget Me Not

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Purampokku Engira Podhuvudamai

Purampokku Engira Podhuvudamai

2015
×
Edit this entry  
20
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Malik

Malik

2021
×
Edit this entry  
19
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
Edit this entry  
17
Hollywood Boulevard

Hollywood Boulevard

1976
×
Edit this entry  
16
Amazon Women on the Moon

Amazon Women on the Moon

1987
×
Edit this entry  
16
Randuper

Randuper

2018
×
Edit this entry  
16
Explorers

Explorers

1985
×
Edit this entry  
16
Piranha

Piranha

1978
×
Edit this entry  
15
Joi Baba Felunath: The Elephant God

Joi Baba Felunath: The Elephant God

1979
×
Edit this entry  
13
The Hole

The Hole

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Burying the Ex

Burying the Ex

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Soodhu Kavvum

Soodhu Kavvum

2013
×
Edit this entry  
11
Chathur Mukham

Chathur Mukham

2021
×
Edit this entry  
11
Dil Chahta Hai

Dil Chahta Hai

2001
×
Read the review Edit this entry  
10
Kadhalum Kadanthu Pogum

Kadhalum Kadanthu Pogum

2016
×
Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
Edit this entry  
10
Mirch Masala

Mirch Masala

1987
×
Edit this entry  
08
The Big Knife

The Big Knife

1955
×
Edit this entry  
08
Tees Maar Khan

Tees Maar Khan

2010
×
Edit this entry  
07
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
Read the review Edit this entry  
07
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Don

Don

1978
×
Edit this entry  
06
Naduvula Konjam Pakkatha Kaanom

Naduvula Konjam Pakkatha Kaanom

2012
×
Edit this entry  
05
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
Edit this entry  
03
Gypsy

Gypsy

2020
×
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2016
×
Edit this entry