Sort by

Michael Offerosky has logged 41 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Square

The Square

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Milo!

Bad Milo!

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Peeper

Peeper

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Martin & Orloff

Martin & Orloff

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Buffalo Soldiers

Buffalo Soldiers

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brave

Brave

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Liar's Autobiography: The Untrue Story of Monty Python's Graham Chapman

A Liar's Autobiography: The Untrue Story of Monty Python's Graham Chapman

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crossfire Hurricane

Crossfire Hurricane

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Duplicity

Duplicity

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
Read prior review Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Capote

Capote

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Flawless

Flawless

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spooks Run Wild

Spooks Run Wild

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Le Million

Le Million

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Go West

Go West

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Man of Tai Chi

Man of Tai Chi

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry