Sort by

Michael Offerosky has logged 314 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tekkonkinkreet

Tekkonkinkreet

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tusk

Tusk

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Breaking the Taboo

Breaking the Taboo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lookout

The Lookout

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reincarnated

Reincarnated

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Unauthorized Saved by the Bell Story

The Unauthorized Saved by the Bell Story

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mac & Devin Go to High School

Mac & Devin Go to High School

2012
×
Read the review Edit this entry  
06
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fido

Fido

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
Read the review Edit this entry  
19
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Judge

The Judge

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
High School

High School

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Evergreen: The Road to Legalization in Washington

Evergreen: The Road to Legalization in Washington

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry