Margarida has logged 56 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★
Edit this entry  
24
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Edit this entry  
17
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Lovely Molly

Lovely Molly

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Housebound

Housebound

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Courageous Heart of Irena Sendler

The Courageous Heart of Irena Sendler

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
P.S. I Love You

P.S. I Love You

2007
×
★★½
Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Vacancy

Vacancy

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chappie

Chappie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry