Sort by

Blaze has logged 106 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jason X

Jason X

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Omen IV: The Awakening

Omen IV: The Awakening

1991
×
Read the review Edit this entry  
19
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Return of the Texas Chainsaw Massacre

The Return of the Texas Chainsaw Massacre

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Missed Call

One Missed Call

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Twisted

Twisted

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry