Majeed has logged 43 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
When Father Was Away on Business

When Father Was Away on Business

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Demon

The Demon

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eternity

Eternity

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
You Will Die at Twenty

You Will Die at Twenty

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blizzard of Souls

Blizzard of Souls

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Suspended Step of the Stork

The Suspended Step of the Stork

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Boy Bubby

Bad Boy Bubby

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moby Dick

Moby Dick

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Road Home

The Road Home

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mosul

Mosul

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hunger

Hunger

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Snowman

Once Upon a Snowman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Party

The Party

1968
×
Read the review Edit this entry  
09
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Profound Desires of the Gods

Profound Desires of the Gods

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Breath

Breath

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Way Back Home

Way Back Home

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Longest Day

The Longest Day

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Taste of Tea

The Taste of Tea

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry