Sort by

Majeed has logged 63 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Offside

Offside

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Her Love Boils Bathwater

Her Love Boils Bathwater

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Like Stars on Earth

Like Stars on Earth

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coma

Coma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Note

The Last Note

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Distant

Distant

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hiding Place

The Hiding Place

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Be with You

Be with You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Macario

Macario

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Time of the Gypsies

Time of the Gypsies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Way Home

My Way Home

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Ain Folk

My Ain Folk

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Childhood

My Childhood

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Z

Z

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Japan Sinks: 2020

Japan Sinks: 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kapo

Kapo

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beasts Clawing at Straws

Beasts Clawing at Straws

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
America America

America America

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Voyage

Fantastic Voyage

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fencer

The Fencer

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Silence

The Silence

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Hen in the Wind

A Hen in the Wind

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry