Sort by

Majeed has logged 62 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Departures

Departures

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Traveler

The Traveler

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Weeping Meadow

The Weeping Meadow

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Samurai

The Twilight Samurai

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alexander the Great

Alexander the Great

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Werewolf Boy

A Werewolf Boy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Yellow Handkerchief

The Yellow Handkerchief

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Land

The Land

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Balloon

Balloon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Manon of the Spring

Manon of the Spring

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jean de Florette

Jean de Florette

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Burnt by the Sun

Burnt by the Sun

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Swedish Love Story

A Swedish Love Story

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Glory

Glory

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beirut

Beirut

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Failan

Failan

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry