Micah has logged 17 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sukiyaki Western Django

Sukiyaki Western Django

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry