Micah has logged 198 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Flight

Flight

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Fosse/Verdon

Fosse/Verdon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Edit this entry  
10
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry