Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Superman

Superman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
WR: Mysteries of the Organism

WR: Mysteries of the Organism

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
05
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry