Sort by

miyasinger has logged 279 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Courier

The Courier

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Athena

Athena

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Malcolm's List

Mr. Malcolm's List

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black and Tan

Black and Tan

1929
×
Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Benediction

Benediction

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Theodora Goes Wild

Theodora Goes Wild

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dressed in Blue

Dressed in Blue

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Panic

Panic

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Minamata Revolt: A People's Quest for Life

Minamata Revolt: A People's Quest for Life

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The House on Telegraph Hill

The House on Telegraph Hill

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The X Files

The X Files

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry