Sort by
  • Puss in Boots: The Last Wish

    ★★★

  • Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★½

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★

  • The Banshees of Inisherin

    ★★★★

  • Nope

    ★★★★

  • Thor: Love and Thunder

    ½

  • The Northman

    ★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★½

  • Mad God

    ★★★½

  • MLK/FBI

  • Knives Out

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★★★

  • The Beach Bum

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • Carol

    ★★★★

  • The Act of Killing

    ★★★★

  • A Scanner Darkly

    ★★★½

  • The Descent

    ★★★½

  • A History of Violence

    ★★★★

  • 28 Days Later

    ★★★

  • Amélie

    ★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★

  • The 13th Warrior

    ★★★½

  • All About My Mother

    ★★★½

  • Amistad

    ★★½

  • Face/Off

    ★★★★

  • Star Trek: First Contact

    ★★½

  • Fargo

    ★★★★★

  • Balto

    ★★★★

  • The Firm

    ★★★

  • Bram Stoker's Dracula

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★

  • Barton Fink

    ★★★★

  • Akira

    ★★★★

  • Moonstruck

    ★★★★

  • Angel's Egg

    ★★★★

  • A Room with a View

    ★★★½

  • Year of the Dragon

    ★½

  • Amadeus

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★½

  • Alien

    ★★★½

  • Barry Lyndon

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★

  • A Touch of Zen

    ★★★★½

  • Andrei Rublev

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★½

  • All That Heaven Allows

    ★★★★