Sort by

Mitchell has logged 641 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wounded Man

The Wounded Man

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
She Said

She Said

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Touch

The Touch

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Introduction

Introduction

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alphabet City

Alphabet City

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Monster in a Box

Monster in a Box

1992
×
★★★
Edit this entry  
09
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★½
Edit this entry  
08
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Corsage

Corsage

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Till

Till

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Edit this entry  
03
Lorenzo's Oil

Lorenzo's Oil

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Kimi

Kimi

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Passion Fish

Passion Fish

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Edit this entry  
28
Clearcut

Clearcut

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lira's Forest

Lira's Forest

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry