Mitchell has logged 57 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Session 9

Session 9

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Poseidon

Poseidon

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hyenas

Hyenas

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★½
Edit this entry  
23
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Woman in Chains

Woman in Chains

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Casino

Casino

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Devil

Devil

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
A Very Nutty Christmas

A Very Nutty Christmas

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Songbird

Songbird

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hand

The Hand

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry