Sort by

mistylandscapes has logged 68 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Blue Hour

Blue Hour

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Frida

Frida

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Junior

Junior

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The First Purge

The First Purge

2018
×
★½
Edit this entry  
07
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★
Edit this entry  
05
Under the Open Sky

Under the Open Sky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Aristocrats

Aristocrats

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Still the Water

Still the Water

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cherry Magic! Thirty Years of Virginity Can Make You a Wizard?!

Cherry Magic! Thirty Years of Virginity Can Make You a Wizard?!

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hope

Hope

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lies She Loved

The Lies She Loved

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Longer Human

No Longer Human

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Little Nights, Little Love

Little Nights, Little Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Maiko

Lady Maiko

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl From the Other Side

The Girl From the Other Side

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tsukiji Wonderland

Tsukiji Wonderland

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Our 30-Minute Sessions

Our 30-Minute Sessions

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo Marble Chocolate

Tokyo Marble Chocolate

2007
×
Read the review Edit this entry  
05
Ecotherapy Getaway Holiday

Ecotherapy Getaway Holiday

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moon of a Sleepless Night

Moon of a Sleepless Night

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tora-san of Goto

Tora-san of Goto

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pigtails

Pigtails

2015
×
★★
Edit this entry  
03
Peace

Peace

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry