Sort by

Matt has logged 109 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Popeye

Popeye

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Athena

Athena

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zen – Grogu and Dust Bunnies

Zen – Grogu and Dust Bunnies

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Edit this entry  
07
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Murmuring

The Murmuring

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Viewing

The Viewing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Adam

Black Adam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The 13th Warrior

The 13th Warrior

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arabesque

Arabesque

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Morbius

Morbius

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Honey, I Blew Up the Kid

Honey, I Blew Up the Kid

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inferno

Inferno

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Edit this entry  
13
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cats

Cats

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry