• French Kiss

    French Kiss

    ★★★★★

    French kiss was one of my favourite movies in the '90s. I really adored Meg Ryan back then when she was still "everybody's darling" and she was my favourte actress. I remember that I saw this movie in the movie theatre with my sister and we laughed our heads off. I hadn't watched it in a long time, but I still think it is charming and funny. Meg and Kevin Kline are a great movie couple.

  • The Accountant

    The Accountant

    ★★★★

    At first I was having some difficulties following the plot. I'm not a genius with numbers and accounting ^^. But after 45 minutes, the movie got better and better. Ben Affleck did a very good job and I liked the twist at the end. Only Anna Kendrick was a little bit annoying.

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★★★

    What a great horror movie. I was thrilled from the beginning to the end. I liked the idea very much of making a movie where you are not allowed to make any sound. For me, one of the best horror movies of the last few years.

  • The Darjeeling Limited

    The Darjeeling Limited

    ★★★★

    A great Wes Anderson movie. Nice story, beautiful shots and great actors. A feel-good movie with some touching moments.

  • Anger Management

    Anger Management

    ★★★★★

    I admit Iike Adam Sandler movies :) This is one of his best and funniest ones. Jack Nicholson as psychotic therapist is hilarious.

  • Trespass

    Trespass

    ★★★★

    In my view, not as bad as many critics write. But that's just my opinion ;) I felt well entertained.

  • Only God Forgives

    Only God Forgives

    ★★★½

    I don't really know what to say about this movie. It left me with mixed feelings. Visually excellent, but sometimes a bit boring.

  • The Way Back

    The Way Back

    ★★★★

    An amazing movie about a couple of men who break out of a Gulag. It's incredible what people are capable of in need of freedom.

  • Here Comes the Boom

    Here Comes the Boom

    ★★★★

    Nice and charming comedy movie about a teacher who wants to raise money for the music programme of his school. I didn't expect much, but I really liked the heart-warming story and it had some good laughs in it.

  • The Millennium Bug

    The Millennium Bug

    ★★½

    This movie has some good non-cgi effects and a very cool monster. But the story with the hillbillies was not really necessary.

  • Prophecy

    Prophecy

    ★★★

    Nice eco-horror movie about a giant mutated bear caused by the waste of a paper-mill.

  • Lovelace

    Lovelace

    ★★★★

    An interesting biopic about a woman who gets famous with a porn movie and is used and abused by her husband. Amanda Seyfried is amazing as Linda Lovelace. I had never heard of Linda before I saw this movie.