Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Underground

Underground

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
New Order

New Order

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★½
Edit this entry  
24
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
My Best Part

My Best Part

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Love Affair(s)

Love Affair(s)

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
05
A Good Year

A Good Year

2006
×
Edit this entry  
04
Serendipity

Serendipity

2001
×
Edit this entry  
03
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
Edit this entry  
03
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★
Edit this entry  
31
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
America's Sweethearts

America's Sweethearts

2001
×
★½
Edit this entry  
24
Stray

Stray

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Deadly Illusions

Deadly Illusions

2021
×
Edit this entry  
18
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★½
Edit this entry  
18
He Said, She Said

He Said, She Said

1991
×
Edit this entry  
14
My Salinger Year

My Salinger Year

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★
Edit this entry  
03
Cría cuervos…

Cría cuervos…

1976
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Memories of Angels

The Memories of Angels

2008
×
★★½
Edit this entry  
03
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★
Edit this entry  
03
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Night Heaven Fell

The Night Heaven Fell

1958
×
★½
Edit this entry  
20
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
Anne-Marie

Anne-Marie

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Puberty Blues

Puberty Blues

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Country Bears

The Country Bears

2002
×
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
We Won't Grow Old Together

We Won't Grow Old Together

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
It's Not Me, I Swear!

It's Not Me, I Swear!

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry