Sort by

maisie has logged 45 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Skeleton Frolics

Skeleton Frolics

1937
×
Read the review Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
Read the review Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Christine

Christine

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big

Big

1988
×
★★★½
Edit this entry  
16
I Can Make You Love Me

I Can Make You Love Me

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Growing Fangs

Growing Fangs

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tales from the Royal Wardrobe

Tales from the Royal Wardrobe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Splash

Splash

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
The Haunted Hotel

The Haunted Hotel

1907
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
SPF-18

SPF-18

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Edit this entry  
02
Brittany Murphy: An ID Mystery

Brittany Murphy: An ID Mystery

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★
Edit this entry  
01
Barbie: A Fashion Fairytale

Barbie: A Fashion Fairytale

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry