Sort by

maisie has logged 510 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
Edit this entry  
28
The Help

The Help

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★½
Edit this entry  
26
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Edit this entry  
25
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ice Sculpture Christmas

Ice Sculpture Christmas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Barbie in A Christmas Carol

Barbie in A Christmas Carol

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Barbie in A Mermaid Tale

Barbie in A Mermaid Tale

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
Edit this entry  
17
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
½
Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lucy Worsley's Royal Photo Album

Lucy Worsley's Royal Photo Album

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Barbie: A Fairy Secret

Barbie: A Fairy Secret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
14
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Family for Christmas

Family for Christmas

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Edit this entry  
13
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Adrienne

Adrienne

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry