Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Sexual Drive

Sexual Drive

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
MANANG

MANANG

2022
×
Edit this entry  
02
PLANT BOY

PLANT BOY

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Sunod

Sunod

2022
×
Edit this entry  
26
When the Waves Are Gone

When the Waves Are Gone

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Nocebo

Nocebo

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Rites of May

The Rites of May

1976
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ajoomma

Ajoomma

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Saving the Country Maiden

Saving the Country Maiden

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
12 Weeks

12 Weeks

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mga Tigre ng Infanta

Mga Tigre ng Infanta

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
the river that never ends

the river that never ends

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bold Eagle

Bold Eagle

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Why Did the Carabao Cross the Carayan?

Why Did the Carabao Cross the Carayan?

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Luzonensis Osteoporosis

Luzonensis Osteoporosis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elehiya

Elehiya

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Joyland

Joyland

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Next Sohee

Next Sohee

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Saving Sally

Saving Sally

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Ngayon Kaya

Ngayon Kaya

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cure

Cure

1997
×
Edit this entry  
20
The School for Good and Evil

The School for Good and Evil

2022
×
★★½
Edit this entry  
16
generation

generation

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Pagpag: Siyam na Buhay

Pagpag: Siyam na Buhay

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mondomanila, or: How I Fixed My Hair After a Rather Long Journey

Mondomanila, or: How I Fixed My Hair After a Rather Long Journey

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
Repeating Remnants

Repeating Remnants

2022
×
Edit this entry  
28
Blonde

Blonde

2022
×
★½
Edit this entry  
22
the hollowness of what remains

the hollowness of what remains

2022
×
Edit this entry  
11
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Humorous Phases of Funny Faces

Humorous Phases of Funny Faces

1906
×
Edit this entry  
04
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
Edit this entry  
29
Hulahoop Soundings

Hulahoop Soundings

2008
×
Edit this entry  
29
Fiction.

Fiction.

2008
×
Edit this entry  
28
Station Eleven

Station Eleven

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
One Day, You Will Reach the Sea

One Day, You Will Reach the Sea

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Tremble All You Want

Tremble All You Want

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sana Dati

Sana Dati

2013
×
Edit this entry  
31
Not Okay

Not Okay

2022
×
Edit this entry  
30
Mistress America

Mistress America

2015
×
Edit this entry  
28
Where Am I?

Where Am I?

2012
×
Edit this entry  
22
Ten Skies

Ten Skies

2004
×
Edit this entry  
22
The Last 10 Years

The Last 10 Years

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Diary ng Panget

Diary ng Panget

2014
×
Edit this entry