Sort by

Brian has logged 466 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nutcracker: The Motion Picture

Nutcracker: The Motion Picture

1986
×
Read the review Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Whale

The Whale

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas Comes But Once a Year

Christmas Comes But Once a Year

1936
×
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Read the review Edit this entry  
20
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
Read prior review Edit this entry  
18
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
Read the review Edit this entry  
17
The Apple

The Apple

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
Read prior review Edit this entry  
16
Bros

Bros

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
The Whale

The Whale

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The House of Mirth

The House of Mirth

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
½
Read prior review Edit this entry  
10
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Evangelion: Another Impact (Confidential)

Evangelion: Another Impact (Confidential)

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Noel Diary

The Noel Diary

2022
×
Edit this entry  
04
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
Read prior review Edit this entry  
02
News from Home

News from Home

1976
×
Read the review Edit this entry  
01
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
The Queer Reveries of James Bidgood

The Queer Reveries of James Bidgood

1999
×
Read the review Edit this entry  
27
Laura

Laura

1944
×
Read the review Edit this entry  
27
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
Read the review Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Free Birds

Free Birds

2013
×
½
Read prior review Edit this entry  
22
The Damned

The Damned

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
20
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
The Taking of Jordan (All American Boy)

The Taking of Jordan (All American Boy)

2022
×
Read the review Edit this entry