Abbey 🦋 has logged 391 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Edit this entry  
28
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Then Came You

Then Came You

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
All My Life

All My Life

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Last Breath

Last Breath

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rental

The Rental

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
Vacancy

Vacancy

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lucy

Lucy

2014
×
★★
Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Cube

Cube

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry