Sort by

jo has logged 27 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fist Fight

Fist Fight

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
09
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry