Sort by

jo has logged 170 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
Annie

Annie

2014
×
Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lolita

Lolita

1997
×
★★★
Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
An Extraordinary Person

An Extraordinary Person

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
½
Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
Edit this entry  
30
The Kite Runner

The Kite Runner

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Les Voisins

Les Voisins

1987
×
★★
Edit this entry  
26
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry