Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
One Hundred Children Waiting for a Train

One Hundred Children Waiting for a Train

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Beyond My Steps

Beyond My Steps

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lúcia no céu com semáforos

Lúcia no céu com semáforos

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The Green Years

The Green Years

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Hero

The Hero

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Sleepwalking Land

Sleepwalking Land

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Virgin Margarida

Virgin Margarida

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Vivo

Vivo

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Kuxa Kanema: O Nascimento do Cinema

Kuxa Kanema: O Nascimento do Cinema

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Concerning Violence

Concerning Violence

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Us

Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Keita! The Voice of the Griot

Keita! The Voice of the Griot

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Blue Eyes of Yonta

The Blue Eyes of Yonta

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Into the Okavango

Into the Okavango

2018
×
Edit this entry  
19
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Félicité

Félicité

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Kmêdeus

Kmêdeus

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dessert for Constance

Dessert for Constance

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tales of Luanda: Hope the Pitanga Cherries Grow

Tales of Luanda: Hope the Pitanga Cherries Grow

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Mariah Carey's Magical Christmas Special

Mariah Carey's Magical Christmas Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Project Power

Project Power

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry