• The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

    The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

    ★★★★½

    the boy, the mole, the fox and the horse and the academy award win

  • St. Trinian's

    St. Trinian's

    ★★★★★

    lesbianism: the film

  • The Sarah Jane Adventures: Invasion of the Bane

    The Sarah Jane Adventures: Invasion of the Bane

    ★★★★

    there is no one and nothing more iconic than our sarah jane with her sonic lipstick

  • Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness

    ★★★½

    emetophobia wins!

  • Guillermo del Toro's Pinocchio

    Guillermo del Toro's Pinocchio

    ★★★★½

    breathtaking animation with beautiful voice performances to boot. what a lovely surprise this was.

    “the one thing that makes life precious, you see, is how brief it is.”

  • The Fabelmans

    The Fabelmans

    ★★★★½

    cinema is a constant entity that is magical beyond words. please inject this into my veins.

  • TÁR

    TÁR

    ★★★★★

    in telling the tale of the downfall of world-renowned orchestral conductor lydia tár and the classical music world which turned a blind eye to her behaviour, todd field has created a masterpiece.

    his mastery is exemplified through the positioning of krista taylor, a victim of tár, whose suicide is the beginning of the downfall of a great in an industry that encouraged her predatory behaviour and abuse through a cooperated blacklist. the audience never once is given a visualisation of…

  • Till

    Till

    ★★★½

    danielle deadwyler is a force to be reckoned with here; every place taken by her in awards race, including the lead actress academy award nomination she should get, is more than thoroughly deserved.

  • Aftersun

    Aftersun

    ★★★★★

    “i think it’s nice that we share the same sky.”

    there is nothing like the loss of a father with whom you spent your girlhood attempting to understand and grasp the ghosts that haunt him as the sadness invades your life. there is nothing like yearning for the father that is in front of you, and there is nothing like the shadow he leaves behind in your adulthood as you look back on memories of better times. in aftersun, it…

  • Roald Dahl's Matilda the Musical

    Roald Dahl's Matilda the Musical

    ★★★★★

    i just want to see matilda’s goodreads account

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★★★

    dead serious when i say my jaw dropped the minute benoit’s husband was revealed and it did not close until the end title card popped up

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    benoit blanc is just like me: gay and a sondheim lover