minxieolivia has logged 63 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Descendants

Descendants

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
After We Fell

After We Fell

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Can You Keep a Secret?

Can You Keep a Secret?

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Cars 2

Cars 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Cars

Cars

2006
×
Read the review Edit this entry  
04
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
13
Divergent

Divergent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Beast Must Die

The Beast Must Die

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★
Edit this entry  
10
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
Read the review Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Guy Who Didn't Like Musicals

The Guy Who Didn't Like Musicals

2018
×
Edit this entry  
05
Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

2013
×
Edit this entry  
02
Delivery Man

Delivery Man

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hotel for Dogs

Hotel for Dogs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Z-O-M-B-I-E-S 2

Z-O-M-B-I-E-S 2

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High-Rise

High-Rise

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Tinker Bell and the Pirate Fairy

Tinker Bell and the Pirate Fairy

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Peter Rabbit 2: The Runaway

Peter Rabbit 2: The Runaway

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry