minxieolivia has logged 60 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sherlock: The Sign of Three

Sherlock: The Sign of Three

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Sherlock: The Empty Hearse

Sherlock: The Empty Hearse

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Sherlock: The Reichenbach Fall

Sherlock: The Reichenbach Fall

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
On the Second Day of Christmas

On the Second Day of Christmas

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Christmas Made to Order

Christmas Made to Order

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Notebook

The Notebook

2004
×
Read the review Edit this entry  
02
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Adult Life Skills

Adult Life Skills

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry