• Cinderella

    ½

  • Free Guy

    ★★★

  • Jungle Cruise

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★★

  • Loki

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Peter Rabbit 2: The Runaway

    ★★★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

  • The Midnight Sky

    ★★

  • Love and Monsters

    ★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

    ★★★½

  • Z-O-M-B-I-E-S 2

    ★★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Palm Springs

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★½

  • Klaus

    ★★★★★

  • Can You Keep a Secret?

    ★★

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Men in Black: International

    ★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • Aladdin

    ★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • Booksmart

    ★★★★★

  • The Guy Who Didn't Like Musicals

  • Christmas Made to Order

  • The Holiday Calendar

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★★

  • Peter Rabbit

    ★★★½

  • Maze Runner: The Death Cure

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

  • Logan Lucky

    ★★★★

  • Mary and the Witch's Flower

    ★★★★

  • Kong: Skull Island

  • Fifty Shades Darker

    ½

  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

    ★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Adult Life Skills

    ★★★★½

  • Midnight Special

    ★★

  • Unleashing Mr. Darcy

    ★★★

  • Pride and Prejudice and Zombies

    ★★

  • Sherlock: The Abominable Bride

  • High-Rise

  • Maze Runner: The Scorch Trials

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★

  • Paddington

    ★★★★½

  • Over the Garden Wall

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • The Maze Runner

    ★★★★★

  • Divergent

    ★★½

  • Tinker Bell and the Pirate Fairy

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Sherlock: The Sign of Three

  • Sherlock: The Empty Hearse

  • Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

  • Delivery Man

    ★★★

  • What If

    ★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Sherlock: The Reichenbach Fall

  • Sherlock: A Scandal in Belgravia

  • Jane Eyre

    ★★★★