• Hit Man

    Hit Man

    ★★★★

    i am going to become the hit man

  • Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water

    ★★★★

    big goober fish!!

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★½

    maybe the real banshees were the friends we lost along the way send tweet

  • Bullet Train

    Bullet Train

    ★★★½

    the train’s a bullet!! pitt’s a passenger in his own film. movies! what will they think of next

  • The Gray Man

    The Gray Man

    not grayt.

    [applause]

  • Thief

    Thief

    ★★★★½

    no one’s ever looked as cool as jimmy caan pulling up a stool and taking a drag of a cigarette as he admires the charred remains of a broken safe. no one ever will.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★½

    spent 4th july watching a rampant egomaniac, who (despite his best efforts) refuses to die, zip around in his little aeroplane. god bless the united states of tom cruise.

  • Obi-Wan Kenobi

    Obi-Wan Kenobi

    ★★

    wow very cool

  • Jurassic World Dominion

    Jurassic World Dominion

    ★★

    the most comforting thing about all these legacy sequels (both good and bad) is that they'll have nothing new to make legacy sequels for in 15 years

    enjoyed the bit when justice smith says he wants a job where he can "really make a difference" and then joins the cia

  • Sunshine

    Sunshine

    ★★★★½

    i’m going to fire myself into the sun

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★½

    i love da moviesh

  • Ambulance

    Ambulance

    ★★★★

    shoots for Heat, lands at The Town (famously on netflix for 100 days). yahya’s a bonafide movie star. jakey g’s certifiably insane. most of all, i’m in awe of a man who brazenly references one of his own movies, twice. king shit.