Sort by

Minty has logged 301 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Web

The Web

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Winchester

Winchester

2018
×
Edit this entry  
30
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Land

The Land

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★½
Edit this entry  
25
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Terminal

Terminal

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Dark River

Dark River

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Early Man

Early Man

2018
×
★★
Edit this entry  
11
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Edit this entry