Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Drifting Home

Drifting Home

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Edit this entry  
25
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
Edit this entry  
25
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
10
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Edit this entry  
05
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
I See You

I See You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
After Love

After Love

2020
×
Edit this entry  
16
Rosemary A.D. (After Dad)

Rosemary A.D. (After Dad)

2022
×
Edit this entry  
16
I Have No Legs, and I Must Run

I Have No Legs, and I Must Run

2022
×
Edit this entry  
16
An Avocado Pit

An Avocado Pit

2022
×
Edit this entry  
16
It's Raining Frogs Outside

It's Raining Frogs Outside

2021
×
Edit this entry  
16
Drop Out

Drop Out

2022
×
Edit this entry  
16
The Inspection

The Inspection

2022
×
Edit this entry  
15
About Time

About Time

2013
×
Read prior review Edit this entry  
15
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
Edit this entry  
10
The Origin

The Origin

2022
×
Edit this entry  
10
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
Edit this entry  
09
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Meet Me in the Bathroom

Meet Me in the Bathroom

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Edit this entry  
05
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
Edit this entry  
04
Alone

Alone

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Next Sohee

Next Sohee

2022
×
Edit this entry  
01
Manticore

Manticore

2022
×
Edit this entry  
01
Navalny

Navalny

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Columbus

Columbus

2017
×
Edit this entry