Sort by

Lisa has logged 132 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★½
Edit this entry  
20
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
02
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Clock

The Clock

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry