Sort by

Asriel Suzie has logged 311 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pepperminta

Pepperminta

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tom Thumb Meets Thumbelina

Tom Thumb Meets Thumbelina

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
300

300

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bunny Game

The Bunny Game

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rudolph the Red-Nosed Reindeer: The Movie

Rudolph the Red-Nosed Reindeer: The Movie

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lyle, Lyle, Crocodile

Lyle, Lyle, Crocodile

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
Read the review Edit this entry  
26
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Banjo Gyro!

Banjo Gyro!

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Casting Blossoms to the Sky

Casting Blossoms to the Sky

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Munsters

The Munsters

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
When Black Birds Fly

When Black Birds Fly

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Munsters

The Munsters

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Demons

Demons

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Short Night of Glass Dolls

Short Night of Glass Dolls

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Split

Split

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

1982
×
Read the review Edit this entry