Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Lisa Frankenstein

Lisa Frankenstein

2024
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Madame Web

Madame Web

2024
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
SATAN'S GUIDE TO THE BIBLE

SATAN'S GUIDE TO THE BIBLE

2023
×
Read the review Edit this entry  
17
Signs

Signs

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Senritsu Kaiki File Kowasugi! File 01 - Operation Capture the Slit-Mouthed Woman

Senritsu Kaiki File Kowasugi! File 01 - Operation Capture the Slit-Mouthed Woman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
Read the review Edit this entry  
12
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barbie

Barbie

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Striking Daughter

Striking Daughter

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Turning

The Turning

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Silent House

Silent House

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lucky Numbers

Lucky Numbers

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lost Souls

Lost Souls

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blonde

Blonde

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry