Sort by

Evan has logged 157 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spirited

Spirited

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spoiler Alert

Spoiler Alert

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Redeem Team

The Redeem Team

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fall

Fall

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Knowing

Knowing

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★★
Read the review Edit this entry