Sort by

mimi has logged 30 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry