Sort by

mimi has logged 136 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry